Vision Design
Vision Design

10 sposobów na super wakacje

Pamiętasz czasy, kiedy spełnieniem marzeń był wyjazd pod namiot z paczką ze szkoły, ognisko w lesie lub kąpiele w lodowatej wodzie jeziora? Pomyśl teraz o obrazkach, którymi bombardują cię media społecznościowe – turkusowe wody Malediwów, selfie z modnych imprez, plaże Dubaju i drapacze chmur. Czy jedyne udane wakacje to takie, w których do pełni szczęścia potrzebujesz portfela wypchanego jak worek świętego Mikołaja? Absolutne nie. Poniżej znajdziesz 10 sposobów, by przy minimalnym wkładzie zapewnić sobie pozytywne wspomnienia rodem ze szkolnych wypraw.

1. Odkryj na nowo swoje miasto – zamiast do rynku lub galerii handlowej, idź do parku, nad rzekę lub eksploruj dawno nieodwiedzane dzielnice swojego miasta, w których poszukaj architektonicznych perełek. Może gdzieś, w ciemnej bramie, kryje się oryginalny mural? A może odkryjesz klimatyczną knajpkę, w której wypijesz kieliszek lokalnego wina?

2. Zrób coś, czego jeszcze nigdy nie robiłeś – rower wodny lub kajaki, skok ze spadochronem, laser tag czy napisanie wiersza. Postaw na kreatywność i zrób listę rzeczy, które chodziły ci po głowie, ale jakoś nigdy nie było okazji, by pomysły przełożyć na rzeczywistość.

3. Zadzwoń do starych znajomych – taka mała niespodzianka po latach. I kto wie, może znów wspólnie wybierzecie się pod namiot, by powspominać z rozrzewnieniem stare czasy?

4. Posłuchaj Maryli Rodowicz i wsiądź do pociągu – to nie musi być długa trasa. Wybierz losowo miejscowość, kup bilet i rusz na podbój świata. Każda nowa destynacja ma coś, co oczaruje. Wystarczy tylko, że otworzysz się na nowe i wstaniesz z kanapy.

5. Spójrz w gwiazdy ⭐️ – nie musisz rzucać wszystkiego i wyjeżdżać w Bieszczady, aby na tle czarnego nieba delektować się widokiem Jowisza. Wystarczy znaleźć polanę w parku otuloną ścianą starych drzew lub z grupką spontanicznych sangwiników wyjechać za miasto z miękkim kocem i herbatą w termosie. Obserwacja odległych galaktyk wycisza, a dodatkowym atutem mogą stać się historie, które w tej sprzyjającej aurze znajomi wyciągną z meandrów swojej pamięci.

6. Zabaw się w szefa kuchni – lato jest prawdziwym koszem smaków i aromatów. Sezonowe owoce, grzyby i warzywa tylko czekają, aby wziąć je do ręki i wyczarować na talerzu ucztę dla oczu i podniebienia. Idealnie komponują się z degustacją na tarasie w gronie znajomych.

7. Odkryj perły swojego regionu – najciemniej jest zawsze pod latarnią. Na pewno znasz osoby, które mieszkając nad morzem, bywają na plaży raz w roku lub tych z gór, którzy najwyższy szczyt oglądają jedynie w internecie. Nie pozwól, by tak było w twoim wypadku. Każdy region ma swoje niepowtarzalne smaki. Czasem wystarczy wyjechać tylko kilka kilometrów od domu, by odkryć malownicze ruiny starego zamku lub trafić na zlot miłośników starych aut.

8. Zadbaj o ruch – jesienna szarość za oknem i sypiący śnieg nie sprzyjają pieszym wędrówkom. Wykorzystaj letnie słońce, by ruszyć na rower, wieczorny spacer, jogging, czy basen. Aktywność fizyczna poprawia krążenie krwi, co bezpośrednio wpływa na twój poziom energii, a zdecydowanie lepiej mieć jej więcej, prawda?

9. Zrób coś szalonego  – grill do białego rana lub impreza przebierana w gronie znajomych to zdecydowanie dobry powód, aby oderwać się od Netflixa i wyjść z domu. Pamiętaj, że do szalonych rzeczy łatwiej namówić ludzi, gdy nie trzeba troszczyć się o czapki, szaliki i puchowe kurtki zamieniające nas w ludzika Michelin.

10. Uśmiechnij się do nieznajomych – koncerty plenerowe, eventy nad rzeką lub zwykłe drinkowanie w rynku to świetna okazja na poznanie nowych ludzi. Kto wie, może spontaniczna rozmowa za jeden uśmiech zamieni się w coś więcej?
Pamiętaj – życie to raj, do którego klucze znajdują się w twoich rękach. Kolekcjonuj pozytywne wspomnienia i emocje. Ciesz się chwilą, doceniaj każdy dzień i uśmiechnij się. W końcu idą wakacje – czas energii, słońca i błękitnego nieba.

Autor: Elżbieta Malik